Resim Sanatının Ustası Halil Akdeniz İKÜSAG’daİstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG), 2017-2018 sanat sezonunun 6. sergisinde, soyut-geometrik resmin önemli temsilcilerinden Halil Akdeniz’i ağırlıyor.  Sanatçının, teknik olarak konseptlerine göre değişik malzeme ve araştırma materyallerini kullandığı eserlerinin yer alacağı “Kültür İmleri” sergisi, 11 Nisan 2018 Çarşamba günü ziyarete açılacak.

Çalışmalarını, resim ekseninde olmasına rağmen tuval ve boya estetiği ile sınırlı tutmayan Ressam Halil Akdeniz’in eserleri, yüzeyden mekana uzanan bir boyutu içeriyor. Bir dönem çalışmalarının fiziki mekana bilgi ve sanatın ilave edildiği entelektüel mekan tasarımı çalışmalarından oluşan sanatçı, sanatını ve araştırmalarını anlatırken şunları söyledi: “Benim sanatım, düşüncelerimin notlarıdır. Her eser, kendi içinde otonom bir yapı ve bütünsellik içerse de, genel olarak düşüncelerimin notlarıdır. Araştırmalarım kişisel seçim ve duyarlılıklarımla yaşamın ve kültürlerin ayrıntılarında bulduklarımın, değişik bağlamlarda şimdi de sanat düzleminde yansımaları ve kendi sanatsal çözümlerime yöneliktir.”

‘Kültür İmleri’ Sergisi İki Farklı Yaklaşımı Kapsıyor

İKÜSAG’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan ‘Kültür İmleri’ sergisi içinde ‘Kavramlar’ ve ‘Sınırlar Ötesi’ olmak üzere konuya iki farklı yaklaşımı kapsadığını ifade eden Akdeniz, her iki yaklaşımı şöyle açıkladı: “Bunlardan birincisi, ‘Kültür İmleri’nde sembol, işaret vb. kültür işaretlerinin kendi kültür coğrafyalarının ötesinde, farklı kültür ve coğrafyalarda dolaşımda olmalarına; ikincisi ise içinde yaşadığımız dönemin, modern dünyanın eleştiri ve çözümleme kültürüne işaret etmektedir” dedi.

11 Nisan 2018 Çarşamba günü saat 15.00'da Ataköy yerleşkemizde gerçekleştirilecek kokteyl ile kapılarını açacak olan “Kültür İmleri” sergisi, 09 Mayıs 2018 tarihine kadar İKÜSAG’da ziyarete açık olacak.

GERİ