Ayla Filminde Kültür`lü İmzasıÜniversitemiz İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarımı Programı Başkanı Öğr. Gör. Mehmet Saka, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul tarafından 90. Oscar Akademisi Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı gösterilen ve geçtiğimiz günlerde oscar aday listesine seçilen Türk filmi Ayla’nın bütün yazı ve tipografi çalışmalarını üstlendi. Film, 1950’lerde Kore Savaşı’na katılan Türk askerlerinden Astsubay Süleyman Dilbirliği ile onun savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bularak adını Ayla koyduğu Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikâyesinden besleniyor. Öğretim görevlimizin tipografi tasarımcılığını yürüttüğü filmin dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden biri olan Oscar’la taçlanmasını diliyoruz.

Mehmet Saka, üniversitemiz bünyesinde öğretim görevlisi olarak sürdürmekte olduğu görevinin yanısıra, 23 yıldan bu yana yaratıcı yönetmen olarak reklamcılık kariyerini sürdürmekte, 1996 yılından beri de çeşitli üniversitelerde uzmanlık alanıyla ilgili görev yapmakta ve dersler vermektedir.

Endüstri ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren birçok seçkin kurum ve markanın marka iletişimi ve branding ihtiyaçlarına yüksek kalite standartlarında hizmet sunmak  ve marka stratejisi, kurumsal kimlik, ürün kimliği, kurumsal raporlama gibi  alanlarda ihtisaslaşmış çözümler üretmek, profesyonel uzmanlık alanının özünü oluşturmaktadır.

Yazı ve tipografi alanındaki uzmanlığını uzun metrajlı üç yeni sinema filminin yazı ve tipografi tasarımını üstlenerek sürdürmesi beklenen Mehmet Saka, 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali Afiş Yarışması, ikincilik ödülü’nün de sahibidir.

GERİ