Akıngüç Resim Ödülleri Sahiplerini Bulduİstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) tarafından her sene düzenlenen 'Akıngüç Ödülü' bu yıl resim alanında “Akıngüç Resim Ödülleri” adı ile sanata ayrıldı. İKÜ’ye sanat koleksiyonunu bağışlayarak üniversite koleksiyonunu temellendiren, kurum bünyesinde düzenli sanat etkinlikleri gerçekleştirerek sanat galerisini destekleyen ve sanatı eğitimin her aşamasında önemli bir yere koyan İKÜ Mütevelli Heyet Onursal Başkanı, İnşaat Yüksek Mühendisi Fahamettin Akıngüç başta olmak üzere Akıngüç ailesi adına gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren eser sahipleri ödüllerine kavuştu. 

21 Kasım 2017 Salı günü Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen tören, arp sanatçısı Yonca Atar'ın ödül törenine özel hazırladığı dinletisi ile başladı. Sanat Tasarım Fakültesi Vekil Dekanı Prof. Dr. Mehmet Üstünipek, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel ve Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in açılış konuşmaları ile devam etti.

Yarışmaya Mektup adlı eseriyle katılan Rugül Serbest'e birincilik ödülü verilirken Kök-le-şe-bil-me 19 adlı eseriyle Derya Abana, mansiyon ödülüne layık görüldü. Sanatçılara ödülleri Mütevelli Heyet Onursal Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver ve Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel tarafından takdim edildi. 

Seçici kurul tarafından sergilenmeye değer bulunan eserler ise ödül töreninin hemen sonrasında İKÜ Sanat Galerisi’nde (İKÜSAG) sanatseverin ziyaretine açıldı.

SERGİLEMEYE DEĞER BULUNAN ESERLER
Sanatçı Adı Eser Adı
Derya Abana Kök-le-şe-bil-me 19
Roza Ataş İsimsiz
Beşir Bayar Vahim
Nesligül Cebesoy İsimsiz
Ayhan Çetin Tersane
Ömer Eken İsimsiz
Hatice Gülseroğlu İsimsiz
Rugül Serbest Otoportre
Rugül Serbest Mektup
Gizem Sevinç Döngü
Perincan Yalnızcık İsimsiz

GERİ